Arabalar

Alfa Romeo 4C

Yazar : - Tarih : 28/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Alfa Romeo..

113 yıl önce yollara çıktığında otomobil tarihi için bu kadar özel bir marka doğacağını herhalde kimse tahmin edemezdi. Haylaz, yaramaz ve söz dinlemez bir çocuk gibi kendisi yıllarca hep ama hep farklı olduğunu ve kabına sığmazlığını gösterdi bize..

Benim için ise bir Alfa güzel bir kadının arabada vücut bulmuş hali aslında!!

Alfa’yı çok anlatıyorum daha da anlatacağım ama bu sefer sıra 4c’de!!

İlk kez 4C ismini duyduğumda Alfa yaptı yapacağını demiştim. Aslında sonda söyleyeceğimi başta söyleyeceğim; Neden halk arabası yapmazlarda, devamlı az sayıda üretilen ve satılan otomobiller peşinde koşarlar hiç anlamış değilim. Ama bu da markanın DNA’sında var. Gerçekten halka yönelik bir araba yapamıyor. Onu yapan İtalyanların estetik algı düzeyleri o kadar yüksekteki halka inemiyorlar adeta. Ama onları da suçlamamak lazım lakin onca güzel estetik güzellik karşısında bir kapuçino ile sizde etrafı izlerken kendinizden geçip tarz bir İtalyan gibi sınırlarınızı zorlayabilirsiniz.

4c’de böyle sınırları zorlanmış bir otomobil aslında rafine bir has estetiksel bir zevkin ürünü.. Alfa bu arabayı bir süper otomobil olarak tanımlıyor ve kendi değimlerince bu süper arabanın halka inmesi olarak belirtiyorlar. Ne gam gerçekten!!

Aslında gerçekten de öyle.. Ortadan motorlu, enfes dış hatlar ve karbon fiber şasisi onu süper otomobil sıfatı yapan diğer otomobillerden kat be kat ucuz satılmasını sağlayarak ulaşılabilir kılıyor.. Yüzbinlerce euro’luk Maserati’ye biniyormuş hissiyatına varıyorsunuz, hissiyat aynı aslında değişen sadece Maserati koltuğundan inip Alfa koltuğuna binmek.. Aradaki fark neredeyse çok azalmış.

Karbon fiber şasi boşuna demedik çünkü 895 kg başka türlü yakalanamazdı. 240 Hp üreten 1.7 5 cc’lik motor bu kırmızı İtalyan ateşinin güç makinesi. Evet bu araç inanılmaz yüksek bir beygire sahip değil belki ama hafifliği ve hızlanması aslında onun gerçekten üzerinde çok iyi çalışıldığını gösteriyor.

Alfa aslında yeniden doğuyor, bu marka 90 ve 2000’li yılları çok iyi geçiremedi. BMW tahtını çok iyi sağlamlaştırdı ve ama artık atak zamanı..Alfa’nın eksikliği pazarlamada yoksa mükemmel bir ürün tasarlamakla olmuyor.. Onu satmanız lazım, yeni pazarlara gitmeniz gerekiyor tabii bu bir günde olmayacak ama artık sadece çok güzel bir araba çizip keyif çatan bir İtalyan maalesef arabasını satamıyor Alman gibi disiplinli ve çalışkan olmadıkça çarklar zor dönüyor..Zira dünya artık Alfa’dan bu tarz arabalardan daha çok görmek istediğini söylüyor.. Keyifçi İtalyanlara duyurulur..:)

Bu arabanın ne kadar satacağı da pek önemi yok gerçi şu an 2014 kotalarını bile satmışlar fakat bu Alfa’nın yeniden dirilişinin sembolü. Benim efsanem ve hayalim Spider ise yeni bir modelde geliyor…BMWV 3 ve 5 serisine rakip Giulia ve Alfetta’nın yolda olacağı bilgisi de çok net olmasa da medyaya ufak ufak yansıyor..Alfa atağa kalkmış durumda, yüzlerimiz gülüyor..Çünkü onu ne zaman görsek yolda çok güzel bir kadın geçince aynı hissiyatı yaşattırıyor “Alfisti”lere..Kalbim atıyor gerçekten, laf atasım geliyor ve kimse sahibi ben olmak istiyorum diyorum içimden. Evet hissiyat aynı, aynı güzellik ve özen!

Hep söylerim bir Alfa’ya sahip olmak bir kadının gönlünü ve kalbini çalmak gibidir..”O” istemezse asla o’na sahip olamazsınız, sahip olduğunuzu sandığınız anda ise bol şanslar derler size :)

4c’de böyle bir otomobil işte.. Bu güzelin fotoğrafları aşağıda, artık yollarda görmek istiyoruz, kalbimizi güp güp attırsın istiyoruz!!

Seni seviyorum Alfa. İyi ki varsın!!

Allah hep seni kullanmak nasip eylesin..

***

1

6 2 8 5 3 4 7 9

Yazı: Yiğit ERTEM

Source: https://www.facebook.com/AlfaRomeo4C?fref=ts

Etiketler: , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın