Sanat

Arayüzler-İstanbul

Yazar : - Tarih : 20/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Tophane-i Amire..

En sert kale duvarlarında bir delik açabilmek için bilimin, sanatın ve mühendisliğin buluştuğu bir yer. Koca koca topları dökmek için Tophane kıyısındaki eşsiz manzaralı güzel yapı.

Sergiye geçmeden önce bu önemli binadan biraz bahsetmek istiyorum. Fatih Sultan Mehmet topların önemini çok iyi kavramıştı zira kalın taş duvarları delmenin en önemli yolu çok iyi toplar döktürmek ti. Bugünün güdümlü, lazerli füzeleri neyse o zamanın topları da o demekti aslında. O yüzden sadece binadan öte bir ilim yuvasıydı diyebiliriz burası için.

Yapı madenlerin eritilmesi işlemi olduğundan çok bacalı tarzda tasarlanmış ve o zamanın imkanlarına göre yangın riskine karşı sarnıçlar, büyük bal fıçıları hazır halde bekletilirmiş. Ve Osmanlı hendeseciliği (mühendislşği) o kadar ileri gitmiş ki Avrupa bu teknolojiyi 16. yy’da bir yüzyıl geriden takip eder olmuş fakat sonra ise ateşli silahlarda üstünlük kaybedilmiş..

Birçok kez yıkılıp yeniden yapılan ve tadilattan geçen bu yapı günümüzde ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinin sanat ve kültür merkezi..

Ve bu sanat ve kültür merkezinin artık bir grafik trienali var!! Bu haber İstanbul’umuzu daha fazla sanatla buluşturmak demek aslında.

MSGSÜ ve Krakow Uluslararası Grafik Trienali Derneği işbirliği ile grafik sanatı ve baskı yöntemiyle gerçekleşen 140 sanatçının 260’a yakın işi 3 Ekim ve 7 Kasım 2013 tarihleri arasında sergilendi.

Sergi alanı eşsiz ve güzel olunca eserlerde insanın gözüne daha bir hoş geliyor..İki ayrı yapıda sergilenen eserler gerçekten görülmesi gereken güzel yaptılar..Özellikle bazı eserleri deneyim yaratarak keşif ettirdiği için gerçekten bayıldım..

Eserlerden seçkileri inceleyebilirsiniz..

***

1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın