Gezi & Yemek

Baltalimanı Japon Bahçesi

Yazar : - Tarih : 30/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Yıllar evvel hangi filmdi bilmiyorum “Karesansui” yani kuru bahçe dedikleri bir sahneyi görünce çok etkilenmiştim ve tam anlamıyla aşık olmuştum Japon Bahçelerine.. Ne Avrupa’daki muhteşem sarayların süslü bahçelerine benziyordu ne diğer kıtalardaki bahçelere. Zarif, sade ve sessiz ayrıca bolca “Zen” geziyordu her yerde. Zen’e bulanmıştı resmen bu bahçeler..

Bahçe oluşturmak başlı başına bir kültür. Muhteşem bir özen, sabır ve emek gerektiriyor ve bolca insan kaynağı. Biraz sıkmadan Japon bahçe kültüründen bahsetmek istiyorum kısaca;

Birincisi Karesansui bahçeleri dedikleri, Zen etkisiyle oluşturulmuş genellikle Budist tapınaklarının yanlarında çoğunlukla suyun kumla sembolize edildiği kayalar ve kumlarla oluşturulan bahçe.

İkincisi Tsukiyama bahçeleri dedikleri, klasik tarzda yani göl, küçük akarsular, küçük şelaleler, küçük tepeler, taş ve kayalar ve çeşitli bitkiler yardımıyla kompozisyonlar yaratıldığı bahçe.

Üçüncüsü Chaniwa bahçeleri ise çay seremonileri için tasarlanan ve sadeliğin ön planda olduğu bahçeler.

Kısaca belirttikten sonra gelelim Baltalimanı’nda bulunan Japon Bahçesi gözlemlerime. Öncelikle buranın önünden uzun zamandır geçip hep ah keşke bir girebilsem diye düşünürken güzel güneşli bir sonbahar cumartesinde sonunda gezebildim.

İçeri girerken ki sadelik adımınızı atmanızla bambaşka bir güzelliğe bırakıyor kendini.. Bahçe aslında çok büyük değil ben biraz daha büyük hayal etmiştim ve nedense kendimce hayal kırıklığına uğradığımı hissettim :))

Park ilk olarak 2003 yılında açılıyor fakat Japon kardeşlerimiz 2010 yılında bir güzel elden geçirince nam-ı alıp gidiyor.. Fenerler, Koi balıkları, çardak, Akçaağaçlar, Karaçamlar ve taş çeşmeler parkın içerisinde olan yapılar ve ağaçlar..

Tam bir huzur mekanı, ufak olması aslında bu güzelliği pekiştiriyor sonradan bunu idrak ettim.

Özellikle ünlü kiraz ağaçları “Sakura” ların açmasını görmek için kısmetse bahar ayında tekrar gitmek istiyorum..

Shimonoseki Belediyesi yani kardeş şehrimiz bize bu güzel bahçeyi yapımında yardımcı olmuş ayrıca aşağıda fotoğraflarını göreceksiniz İstanbul gibi bir boğazları var.. Ama bizimkisi dünyada No:1

Böyle bir bahçenin olması bile çok güzel ama Japon Konsolosluğu ve Kültür birimleri mutlaka burada kültürel etkinlikler düzenlemesi gerekiyor bence.. Japon bahçeleri ile ilgili seminerler, bonzai yetiştiriciliği, origami yani Japonlara özgü ne var yok burada güzel etkinliklerle İstanbullulara öğretilebilir..

Mutlaka gezin, soluklanın ve etrafın tadını çıkartın çünkü gerçekten şehir içinde çok güzel bilinmeyen bir vaha..

***

1

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın