Sanat

BAS…. PEKİ AMA NE ?

Yazar : - Tarih : 25/10/13 -  Yorum Yazılmamış

” Artist’s Book ” kavramını belki içinizden duyanlar olmuştur yada ingilizce anlamından çeviri yaparak anlam kazandırmak isteyenler “sanatçı kitabı” olarak çevirebilirler. Kısacası sanatçı kitabı yani sanat yapıtı olan kitap olarak özetleyebiliriz.

Sanatçı Banu Cennetoğlu’ndan dinlediğim kadarı ile kavram henüz anlam karmaşası yaşıyor olsa da ben ona sanatın kitapta hayat bulması demek istiyorum. Kimileriniz “BAS” ismini ve Karaköy’de böyle bir yerin olduğunu hiç duymamış, yada duymuş görmemiş yada belkide biliyor ve görmüş olabilirsiniz. Kelime anlamı basmak tan gelen Bas; Artist’s Book örneklerinin sergilendiği bir alan olmak ile birlikte bu sanat eserlerine mekan içinde dokunma, inceleme hatta orada saatlerinizi geçirme şansını sunan bir sanat alanıdır. Mekan çok büyük olmamak ile birlikte kullanışlı ve pratik raf sistemleri kullanılarak izleyicisine ve ilgililerine samimi bir sanat ortamı sunmaktadır.Bu alanda sanat izleyicisi olmaktan çok daha ileriye geçip sanatçılar tarafından yaratılan eserlere dokunma, inceleme ve buna dahil olma şansı elde ediliyorsunuz. Dünyadaki örneklerinde bu tarz eserleri çok makul fiyatlara elde edebilirken henüz buradaki eserleri sadece inceleyebiliyoruz. Mekan sürekli koleksiyon dışında şuan bir de sergiye ev sahipliği yapmaktadır. OLD NEWS adlı projenin babası Jacob Fabricius adlı Danimarkalı küratör ve yayıncıdır. Fabricius sanatçılardan ( belli kılavuzlara göre) eski gazete küpürlerini kesip ona yollamalarını istiyor ve bu toplanan eski haberlerden yeni gazeteler üretiyor.Bu farklı projeyi görme ve örneklerinden birer tanesine sahip olma fırsatına Bas’ı ziyaret ederek sahip olabilirsiniz.

Hazır malzeme, yazılı metin yada oluşturduğunuz farklı kurguları bambaşka bir sunuş biçimi ile izleyici ile buluşturmak için belkide size değişik kapılar açabilicek bir mekan. Sanatın sonsuzluğu içerisinde eğer teknik ve ifade konusunda sıkışmış bir sanatçı, sanatın farklı dallarını görmeye hevesli ve ufkunu genişletmeye istekli bir sanat meraklısı yada sadece zaman geçirmek isteyen biriyseniz bile bence Bas’ı ziyaret edip görebilirsiniz.

Bas ile alaklı hertür bilgiye internet sitesinden ulaşabilir, bilgi için mail atılabilir. Mekandan bir kaç kareyi sizler ile paylaşmaktan mutluluk duyacağım.

www.b-a-s.info

DSC09649

DSC09650 DSC09648 DSC09651 DSC09656

 

Yazı ve Fotoğralar: Burcu Buruk

Etiketler: , , ,

Lütfen Yorum Bırakın