Sinema

Benim Dünyam

Yazar : - Tarih : 18/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Kadıköy Rexx Sineması..

Küçüklüğümde bir kez gitmiştim o zamandan beri yıllar olmuştu gitmeyeli. Beren Saat ve Uğur Yücel’in filmi Benim Dünyam’ı izlemek kısmet oldu bu sefer yıllar geçmişti hasretimiz dineli.

Öncelikle bu filme çok ufak bir salon vermiş. Adeta oda tiyatroları olur ya aynen oda sineması olmuş!! Önden 4. sıraya sıkış tıkış yerleşince bir garip hissettim çünkü perde yakında değil baya yakınımdaydı. En önde oturanların boyunları tutulmuş olmaması mümkün değil..(Namümkün)

İzleyici kitlesi tabii ki de bayanlardan oluşuyor aksi düşünülemez bile!!Benim gibi erkek izleyiciler fazla yoktu..:))

Filme gelince, film bir Hint filminden esinlenilmiş..Aslında çok ta önemli değil benim için, artık neredeyse işlenmemiş hikaye kalmadı, orijinal hikaye çok az çıkıyor. Pekte önemli mi? Bence değil çünkü hikayeyi işlemek, kurguyu iyi yansıtmak, castingi iyi yapmak çok daha önemli kriterler.

Beren Saat popüler bir oyuncu, tabii ki gişe yapmak için gereken oyunculardan biri ama gerçekten yetenekli alaylı olmasına karşı kamerayla çok barışık, sanki bunun için doğmuş gibi. Açıkçası sinema ayrı bir yetenek, çok iyi tiyatrocu olmak demekte her zaman sinema veya kamera karşısında süper bir rol keseceğiniz anlamına da gelmez o yüzden Beren alaylı da olsa çok iyi bir oyuncu. Uğur Yücel’in kalitesini tartışmayacağım ama bazı sahnelerde özellikle bağırış çağırış için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Tabii bu benim fikrim ama filmin büyük kısmında çok güzel bir oyunculuk sergiliyor..

Hikaye çok güzel ve tam ağlatmalık.. Kör ve sağır bir kızın yaşamı ve yaşam azmi insanı büyülüyor gerçekten. Hem kör hem sağır olmak gerçekten çok zor ve filmde bunu daha net anlıyorsunuz ve bolca şükür ediyorsunuz şu an ki iyi halinize.

Film gerçekten hızlı akıyor, bazı yerlerdeki geçişleri yumuşak olmasa da bağlantılar kuvvetli, insan hikayeye tutunuyor. Ağlamak hadisesi ise salonda hissedilir biçimde göze çarptı, insan ister istemez duygulanıyor..

Türk sinemasına daha çok gidilmeli ki dizi hükümranlığından bir an önce kurtulsun artık sektör. Aktör/Aktrist olan kişiler dizi yapmak zorunda kalmasın sadece sinema yapsın ve rahat rahat geçinsin..

Son olarak Hollywood yapımlarında daha film vizyona girmeden web sitesi, facebook, twitter adresleri kuruluyor ve izleyici ile ciddi bir etkileşime giriyolar!! Artık bu devirde kimse web sitesi, facebook, twitter kurmak zor ve maliyetli işler demesin. Beş kuruş harcamadan kurulup içerik bile sağlanır ve film çekilirken devamlı sosyal medyası feed edilir..Sonra az gişe yaptım dememeli kimse artık bu konuda her vizyona giren filmden bu tarz çalışmaları da bekliyoruz.. Captain Phillips filmi ekimde vizyona giriyor fakat sosyal medya hesapları ocak ayında açılmış, gerçekten müthiş bir planlama.!!

***

1

Yazı: Yiğit ERTEM

Fotoğraflar: www.tmc.com.tr

Etiketler: , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın