Sinema

Captain Phillips

Yazar : - Tarih : 09/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Denizcilik hikayelerine bayılırım. Runner filmini izlemeden fragmanlar kısmında görünce aklımın bir köşesine yazılmıştı. Mutlaka gitmeliyim dedim içimden..!!

Bugün görmüş oldum..Dedim ya denizcilik hikayelerine bayılıyorum özellikle yaşanmış bir hikaye olunca bambaşka oluyor. Bundan çok önce George Clooney’nin oynadığı Perfect Storm diye bir film vardı. Bir grup balıkçının koca koca dalgalar arasında kayboluşları gerçekten hüzün vericiydi..

Maersk Alabama kocaman bir kuru yük gemisi.. Hatırlarsanız 2-3 sene önce Somali açıklarında korsanlar tarafından çok fazla gemi kaçırılıp fidye isteme hikayeleri duyuyorduk. Hatta aylarca kadın Türk kaptan rehin bile kalmıştı. Neyse ki Nato kuvvetleri sırayla donanma gönderip uluslararası sularda devriye gezince sanırım biraz daha önü alındı bu işin..

Korsan deyince tabii aklınıza siyah bantlı eski usul adamlar gelmesin lütfen, bunlar değil bildiğiniz sürat motorlarına sahip, telsiz dinleyen, arkasında destek gemisi olan ayrıca ingilizce konuşan ve milyonlarca dolar fidye alan korsan olmuşlar!!

Kaptan Phillips’in gemisinin başına da böyle bir korsanlık geldi gerçek bir şekilde..

Film öncelikle kısa bir girişten sonra  hikayeye hızlı bir giriş yapıyor. İlk 10 dakikadan sonra filmdeki gerilim inanılmaz artıyor. Gerçekten insan ister istemez gerginleşiyor, kollar kapanıyor ve filmin içine hızlıca çekiliyorsunuz..

Tempo filmde çok yüksek ve yönetmen gerilimi çok güzel yönetmiş, çekim açıları ve oyuncuların rolleri inanılmaz. Hanks inanılmaz oynuyor gerçekten, çok yetenekli..

Deniz ve denizcilik hikayelerini seviyorsanız mutlaka gidin ama gitmeden önce gerileceğinizi söylemek isterim.

Alabama

Yazı: Yiğit ERTEM

Fotoğraflar: captainphillipsmovie.com

Etiketler: , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın