Sanat

Elgiz’de Seyhun Topuz

Yazar : - Tarih : 09/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi Maslak’ta adeta bir vaha..

İnsan soruyor nasıl olur Maslak’ta çağdaş eserler sergilenir diye?? Bal gibi sergilenir işte, hep cihangir, nişantaşı, tophane vs olacak değil ya..

Maslak’ta çalışınca ve bir iki adım uzağında bu cennet yatınca gitmemek sanata ihanet olur diyerekten uğruyorum sık sık..

Bunalınca atıyorum kendimi sakin, geniş ve ferahımsı kollarına Elgiz’in. O ise beni her zaman vakur yüzyıllık bir çınar edasıyla sevgiyle karşılıyor.. Karmakarışık düşünceler sanatla stilize oluyor, kendi kendini tedavi ediyor..

Bunu herkes yaşamalı, özellikle de beyaz yakalı plaza çalışanları..Evet size sesleniyorum!! Artık sanatla ruhunuzu inceltme zamanınız gelmedi mi???

***

İçeriye adım atar atmaz Seyhun Topuz’un bin bir güzellikteki eserleri karşıladı beni. Minimalist!!! Sade, sakin ve sizi yormayan heykeller veya objeler..

Renkli olmalarına bayıldım hem de alacalı bulaca renkler :). Ama çizgi çok kesin, verilen mesajı çok net. Abartı yok! Algıda yaratılan soyut imajlar sizinle çok rahat bütünleşebiliyor. Espas akıyor gerçekten..

Ayrıca mekan düzenlenmesi seçkilerin yerleşim düzeni ve hiyerarşisi çok güzel düzenlenmiş.

Son olarak sergi ile bulunduğu ortam ve yer bu kadar uyumlu olabilir.. Maslak zaten çelik bilumum metal cenneti Seyhun Topuz’da doğadan bize verilen armağan olan bu maddelerden doğal formlarında muhteşem minimalistlikte eserler yaratmış..

Mutlaka gezmelisiniz, 27 Aralık son gün!; Sanatçı için => www.seyhuntopuz.com , Müze için =>www.elgizmuseum.org

***

syhun-topuz1

IMG_0886 IMG_0888 IMG_0889 IMG_0890 IMG_0891 IMG_0892 IMG_0894 IMG_0895 IMG_0898 IMG_0899 IMG_0900 IMG_0901

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın