Sanat

Gaziantep Halılarına Yaratıcı Dokunuşlar

Yazar : - Tarih : 11/07/13 -  Yorum Yazılmamış

Gaziantep’ te bir yarışma , yarışmanın adı “ Tasarlayın Dokuyalım “ , dokunucak olan;  üniversite öğrencilerini desteklemek amaçlı konusu serbest bırakılmış , özgün işlerin halıları.

İşin açıkcası bu tarz yarışmaları ve yarışmada finale kalan işleri gördükçe mutlu oluyorum. Çünkü Türkiye’ de oluşmaya başlayan sanat ve tasarım algısı artık her alan da kendini göstermeye başlıyor. Üretim potansiyeli büyük olan firmalar artık farklarını malzemeleri ve teknolojilerinden sonra tasarımlarıylada  ileriye taşımaya çalışıyorlar.  Maddesel anlamda bir çok şeyi elde edebilirsniz lakin söz konusu yaratıcılık ise onu para ile elde etmeniz biraz zor olabiliyor. Böyle durumlarda yeni fikirleri, yeni bakış açılarını ve tasarımları ortaya çıkarabilmek adına bu tarz  yarışmaların katkısının önemli olduğu elbette göz ardı edilmez. . Bir çok önemli masrafın yarışmayı düzenleyen kurul tarafından karşılanması öğrencilerin yarışmaya katılma konusunda ki tereddütlerinide ortadan kaldırmada epeyce önemli bir rol oynuyor. Ayrıca ünlü firmalarda dokunucak olan halılarınızın ileride elinizde bulunması açısından sizde olmasıda sonuç ne olursa olsun bir katılma sebebi bile olabilir.

Bu yarışmalardan nasıl haberdar olurum diyorsanız, internet aracılığı ile , okullardaki afişler ve belki arkadaşlarınızdan duyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu sene sonuçlarının 3 Eylül 2013 tarihinde açıklanması beklenen yarışmada, bir birinden özgün, yenilikçi ve çağdaş eserler Gaziantep İhracatçılar birliğinde sergilenerek sahiplerini gururlandıracak…

gaziantep-zeugma-mozaigi

http://www.tasarimyarismalari.com/category/moda/

 

Yazı: Burcu Buruk

 

Etiketler: , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın