Yaşam

Lizbon, Agueda ve Şemsiyeler

Yazar : - Tarih : 29/08/13 -  Yorum Yazılmamış

Bulutlu bir kış günü İstanbul’dan ayrılan uçağımız Lizbon semalarına uçarken sıcak ve güneşli bir havayı asla beklemiyorduk.

Güneşi görmek şaşırtmıştı çünkü Atlantik kıyısında bulunan bu şehir bizim için yağmurlu olabileceği hissini uyandırmıştı.!

İstanbul’dan sıcak geçen kışlar sadece yağmurla temizleniyordu Lisbon’da.. Ne üşütüyor ne de bayıyordu.

5 günlük Lizbon seyahatimizde pek fazla yağmurla karşılaşmadık fakat bolca kırılan yere ve çöpe atılan şemsiye ile karşılaştık..

İlginç gelmişti görüntü.. Normalde ellerinde şemsiye ile gezmeyen Lisbonlular birden yağmur yağınca 3-5 liraya satılan şemsiyelere hücum ediyordu..

Ucuz etin yahnisi pek olur misali kırılan, bozulan ve çöp kutusuna sığmayan şemsiyeleri görünce ilgimi çekti bolca. Neden bilmiyorum ama algıda seçicilik misali artık her yerde görmeye ve sonunda deklanşöre art arda basmaya başlamıştım..

Sonra aklıma nereden bilinmez birden meşhur şemsiye enstalasyonu yapılan yer Agueda geldi.. Renkli renkli şemsiyelerden gölgelik yaratılmıştı. Basitlik ve sadelik turist akınını engel olamadı :)

Ve sonra dedim ki kendi kendime, bu Portekizliler seviyorlar şemsiyeyi, sadece yağmurda değil güneşte bile bir anlam ve bütünlük katıyorlar, hem yağan yağmurdan hem de sıcaktan korunuyorlardı hem de bolca sanat yaparak ilgileri üzerilerine çekiyorlardı bu Avrupa’nın küçük ülkesi..

Portekizin özellikle de Lizbon’nun şemsiyelerini unutmayacağın, şemsiyelerin yakıştığı bir ülke burası!

İlk önce Agueda sonra ise benim şemsiyelerim :)

***

1

2 3

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Fotoğraflar: Patrícia Almeida (Agueda)

Yazı ve diğer fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın