Arabalar

Nissan Qashqai ile 900 Km

Yazar : - Tarih : 19/08/13 -  Yorum Yazılmamış

2006 yılında Paris Otomobil fuarında tanıtıldığında Nissan gerçekten sıradışı bir şey yaptığının farkında değildi belkide.. 2007 yılından beri Urban SUV konseptinde bu trene binen bir çok otomobil markası oldu ve halen şehirli SUV’lar piyasada gittikçe çoğalmakta..

Şehirli insanlar pahalı ve çok büyük jeepleri satın alamayınca Nissan gibi cin fikirliler bu ihtiyaca yönelik araçları peynir ekmek gibi sattılar..Aşırı pahalı değiller, boyutları çok büyük değil fakat yerden yüksek ve jeep hissiyatını fazlasıyla yaratıyorlar..

**

Lizbon havalimanına sabahtan ulaştık.. İnternetten yerel Guerin firmasından normal bir sedan araç kiralamıştık. Bankoya doğru yürürken babam keşke Qashqai kullansak dedi ve 5 dakika sonra bankodaki görevli size sedan araç yerine Qashqai versem olur mu diye sorunca biz o anda babamla birbirimize baktık ve dona kaldık..

Kahverengi, dizel, manuel vites, 1.5 motor aracımızın içine kurulduğumuzda gerçekten rahat ve zevkli bir yolculuk yapacağımızı o dakika hissetmiştik. İçini dışını biraz karıştırdıktan sonra navigasyon cihazımıza gitmek istediğimiz yerleri yazdık..

Eğlenceli bir yolculuk bizi bekliyordu..İlk önce Cabo da Roca yani Avrupa Kıtasının en batı ucunu ziyaret etmeden Porto’ya varmayalım dedik. Çok fazla bir şey olmasa da Atlantik kıyısında olmak zevkli idi..Ve ver elini Porto..

Portekiz’in otobanları çok geniş ve eğimi fazla değil, herkes çok dikkatli ve yeterince hızlı kullanıyor. Ben hız sabitleyici kullanarak 125 km/h hızla gittim..

İzlenimlerime geçersem, Qashaqai Juke’a göre gayet geniş ve hacimli. Bagaj ve iç kısımda çok geniş alanlar var.. Özellikle arka koltuklar inanılmaz geniş, çok rahat uzanalınabiliniyor.

1.5 motor  dizelin performansı gayet iyi, torku yüksek, yakıt sarfiyatına gelince 900 km’lik yolda yaklaşık 180 euro gibi bir yakıt harcamamız oldu. Tabii otobanda kullanmamız bu sarfiyatta çok büyük etkisi oldu..

Araç genel anlamda dengeli ve size güven veriyor, park etmesi çok rahat, geniş aynaları size bu imkanı fazlasıyla veriyor. Manuel vites geçişleri çok rahat ve hızlı. Açıkçası tüm dünyada bu aracın neden bu kadar fazla sattığını gayet iyi anladım 900 km’lik yol boyunca.

Otomobil benden gerçekten çok iyi bir not aldı diyebilirim, 2014 yılında yeni tasarımı ile bizlerle birlikte olmaya da devam edecek..

Not: Portekiz’e yolu düşenler kesinlikle yerel araç kiralama firması Guerin’nin yanından geçmesinler. Parasını sevenlere duyurulur. Zira ucuz etin yahnisi pek tatlı olmuyor..

Kullandığımız aracın bir videosu ve benim çektiğim fotoğraflar ise aşağıda..

**

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın