Arabalar

Pan Am & DC-3

Yazar : - Tarih : 04/09/13 -  Yorum Yazılmamış

Pan Am ve DC-3 ikisi de havacılık efsanesi olmuş ve kültürel ikon haline gelen iki sembolik öğedir..

Pan Am 1927 yılında kurulurken masmavi renkleri, mavinin sarışın amerikalı hosteslerin de yarattığı çekicilik ve ikonik figür haline gelmesi. Bir çok farklı ve özel hikayeyi içinde barındıran Pan American Havayolları şuan hizmette olmasa bile havacılık dünyasına katkısı ve özellikle 2. Dünya Savaşından sonra gelişen Amerikan rüyasının temsilcilerinden olmuştur. Havacılık gelişirken Amerika’yı bir uçtan bir uca bağlayan havayolu şirketleri bu kalkınmanın öncüsü olup dünyamızın gelişmesine sebep olmuşlardır..

Pan Am’de bu efsanelerden biridir. Öncelikle mavi rengini çok sevdiğimi belirtmeliyim ve mavi olan her şeyi sever bir durumda buluyorum kendimi..Pan Am’de bu figürlerden bir tanesi, havayolları arasında bence maviyi çok güzel kullanmış bir firma ve belki güzel yönetilse idi bugün bu efsaneyi görebilirdik..

Amacım Pan Am’i detaylı anlatmak değil zaten bununla ilgili çok fazla bilgi var. Havacılığı seven bir kişi olarak Pan Am’in yeri her zaman başka olmuştur çünkü kendisi kendini ikonik bir figür haline dönüştürmüş belki bilerek belki bilmeyerek özellikle TV endüstrisinin başat aktörü olmuştur ne de olsa 1960-1950’lere gittiğinizde bu ikonik figürler karşımıza çıkar devamlı..

DC-3 ise Douglas markasının özellikle 30’lu ve 40’lı yıllara damga vuran pervaneli uçağıdır.. Burnu havada durur, ne zaman yakışıklı bir pilot onu pistte koşturmaya versin rüzgarında gücüyle arka ayaklarını hemencecik kaldırıverir ve semaya doğru uçmaya başlar..

İşin ilginç yanı halen bakımlı taş gibi DC-3’ler havada jet motorlu abilerine nazire yaparcasına uçmaktadır..

Sadete gelirsek;

Seviyorum havacılığı, havacılık efsanelerini, ikonlarını ve daha bir çok şeyi..

Gözüm hep yükseklerde nerede uçan bir demir bir kuş olsa aklım takılıyor. Kendimi bu zarif demir kuşu kullanan bir pilot gibi hayal ediyorum hemen..

Kısaca bu iki efsanenin derleme fotoğrafları aşağıda;

abc

Hot Stewardesses Economy Class seating on a Pan Am 747 in the late 1960's pan-american-world-airways Worldport's Roof Shields Passenters and Planes Look, Ma, No Congestion panma life_magazine_douglas_dc3_desktop_1400x1014_hd-wallpaper-918177 dc-3_lq11

Yazı: Yiğit ERTEM

Kaynak: http://www.abpic.co.uk/photo/1124853/, http://cruiselinehistory.com/the-747-is-40-years-old-today-cruising-the-past-celebrates-the-40th-anniversary-of-the-first-commercial-flight-of-a-boeing-747-aircraft-it-was-flown-by-pan-am-between-new-york-and-london/;www.panam.org; http://onlyhdwallpapers.com/book/life-magazine-douglas-dc3-desktop-hd-wallpaper-918177/; http://www.mindartdesign.com/warbirdsatduxford/airshows_2012/september_2012/dc-3_lq11.html; 

 

Etiketler: , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın