Arabalar

Pan Am Worldport

Yazar : - Tarih : 16/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Pan American World Airway kısaca Pan Am denilen 1990’larda batan fakat yıllarca havacılık endüstrisinin üst standartlarını belirleyen ve halen filmlere konu olan kült bir havacılık efsanesi..

Pan Am ile ilgili diğer yazımı buradan okuyabilirsiniz..

Bu efsanenin New York JFK Havalimanında 24 Mayıs 1960’ta açılan çok fütüristik tasarıma sahip terminali maalesef  2015 yılı gibi tamamen yeni uçaklara yer açmak için yıkılacak.. Kısmen şu an yıkılmış durumda bile.

1960’lı yılları düşününce bu fütüristik tarzda yapı nasıl olur da korunmaz diye düşünüyor insan hele birde Amerika olunca. Bizde ne eserler neler uğruna yıkılsa da Amerika bu konuda daha bir özen gösteriyor diye düşünüyor fakat gerçek öyle çok acımasız ki.

Daha fazla uçak park etmek için müthiş mimarlık örneği yapı yıkılabiliyor amansızca.

Flying Saucer yani uçan fincan yapısıyla bu retrofütüristik yapıyı artık fotoğraflarından anımsayacağız.. Fakat şöyle ilginç bir detay daha var; 1960’larda Birleşmiş Millet ziyareti için New York’a gelen Rusya Başkanı yapıyı çok beğenip Rusya’da tıpatıp benzerini yaptırmış ve halen ayakta :))

Amerika’da bu yapının yıkılmasını önlemek adına sivil bir inisiyatif toplanmış bile. İnternet siteleri, facebook sayfaları ile yıkımı durdurmak ve en azından uçan fincan şeklini korunması konusunda yetkililerden destek talep ediyorlar. Belki hiç dinlenmeyecek ama ufacık ta olsa bir adım çok önemli.

Yıkmak gerçekten çok kolay fakat anılar ve koca bir tarih yatıyor orada.. Şu anki kasvetli ruhsuz çelikten yapılan terminallere baktıkça böyle güzel yapılar bir değer olarak korunmalı ve hep ama hep daha fazlası uğruna heba edilmemeli..

***

4

3 2 5 7 6 1

James Bond was there!!

Yazı: Yiğit ERTEM

Fotoğraflar: www.savetheworldport.org

Etiketler: , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın