Sanat

Perili Köşk’te Çağdaş Sanatı İzlerken

Yazar : - Tarih : 15/12/13 -  Yorum Yazılmamış

Perili Köşk..!!!

Yılların tuğla ve izbe binasını harap biçimde görmek beni hep üzerdi.. Küçüklüğümden beri böyleydi ve gerçekten oradan geçerken korkardım.

Sonunda Borusan Holding burayı kiralayarak aslına uygun bir şekilde renovasyondan geçirdi. Öncelikle boğazın incisi bu özel köşkü sahipsiz bırakmadıkları ve hafta sonu da sanat müzesine çevirdikleri için binlerce teşekkürü hak ediyorlar..

Perili Köşk bir efsane, asıl adı Yusuf Ziya Paşa Köşkü. Yusuf Ziya Paşa 1910’lı yıllarda Mısır Hidivi Abbas Hilmi Paşa’nın Başyaveri olarak görev yapan bir zat. Savaşın patlamasıyla ve ustalar inşaata alınınca Köşk’te yarım kalmış. Yarım kaldığından adı Perili Köşk’e çıkmış..

Şimdi gelelim “Ofiste Sanat Var!” mevzusuna :). Evet Avrupa’da örneklerine rastladığımız hafta içi ofis hafta sonu ise bir sanat mekanına dönüşen ofislerin bir örneğini Borusan Contemporary Müzesi ile bizlerde artık hafta sonları gezebiliyoruz.. Hafta içi Borusan Holding binasında çalışanlar yerini hafta sonu ziyaretçilere bırakıyor. Masalar bomboş, tertemiz. Herhalde pazartesi sabahları çalışanlar için 5-10 dakika masalarını yerleştirmekle geçiyordur. Müzenin güzel bir kafesi var ve manzarası müthiş, biraz ileride bulunan sıkış tıkış kahvaltı mekanları yerine buraya gelmelerini tavsiye edebilirim. Terası ve manzarası gerçekten bir harika, her gittiğimde boğaza tekrar ve tekrar aşık oluyorum burda.. Gerçekten boğaz dünyanın en güzel doğal yapılarından birisi..

Sergiye gelince.. Şu an için iki sergi var ve ikisi de 16 Şubat 2014 tarihlerine kadar hafta sonları 10-20 saatleri arasında gezilebilir.

Küratörü Necmi Sönmez ve karışık sanatçılar tarafından eserler sergilenen Segment #4 ve Küratörü Kathleen Forde olan Sanatçı Rafael Lozano-Hemmer’ın Vicious Circular Breathing sergisi gezilebilir.

Türkçeye de yerleşen “Segment” sözcüğü ile parça ile bütünün ilişkisini tanımlamayı amaçlayan yılda iki kez düzenlenen sergilerle mimariyle ilinti yatay ve dikey ilişkileri Perili Köşk’ün mimarisinden kaynaklanan özellikleri de gözeterek sunmayı çok güzel başarıyor. Bir çok kata yayılmış, farklı sanatçıların farklı seçkilerini özellikle ağırlıklı olarak 2000 sonrasına ait farklı tekniklerle gerçekleştirilmiş çalışmalara yer veren homojen yapıda eserler bizlere sunuluyor.

Gelelim Vicious Circular Breathing sergisine; Sanatçının kişisel ve duygusal çağrışımlar yaratan sanatının, deneyimleyerek, konuşarak, parmak izinizi dev ekranlarda görerek, çok farklı bir nefes alma deneyimi yaşayarak sadece görsel değil tüm duygularınızı harekete geçirerek sizi bambaşka dünyalara götüren, düşündüren bu yapıtları görebilirsiniz.

Sergileri deneyimlerken inanılmaz keyif aldım, eserler çağdaş sanatın sadece sizlerin gördüklerinizden ibaret olmadığı dokunduğunuz, duyduğunuz, nefes alma gibi diğer insani becerilerinizi de kullandığınızda daha da içine aldığını ve deneyimi üst düzeye çıkartırken sanatın adeta DNA’nıza işlediğini hissedebiliyorsunuz. Artık dijital dünya sanatta da etkin olmaya başladı ve ileride hayal bile edemeyeceğimiz bir noktaya kol kola ilerleyecekler..

Sergileri gezmek, binayı dolaşmak, boğazı seyretmek, bu ve bunun gibi muhteşem şeyleri yapabilmek maalesef her yerde mümkün olmuyor mutlaka bir bacak eksik kalıyor.. Ama burası tamimiyle bir sanat vahası..

Mutlaka gidin, sosyal medyadan sergilerin tarihlerini takip edin, çocuklarınızı götürün, kahvaltı edin, boğazı seyredin ve gerçekten insan olduğunuzu ve duygularınızın olduğunu hissedeceksiniz..

Yaşasın duygularını kaybetmeyen insanlığa o zaman..!***

1

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın