Yaşam

Real Mad Men !!

Yazar : - Tarih : 24/10/13 -  Yorum Yazılmamış

Yine kitapevinde kasada beklerken kitap aldığım günlerden birtanesi..

Bu sefer bambaşka kitap ararken artık aradığım kitapla birlikte kasaya yönelirken hiç unutmayacağım Mad Men’nin siyah beyaz kapağı gözüme çarptı aniden..Ve kasada ingilizcesi The Era of the Real Mad Men ile buldum kendimi..

Maalesef son giren son çıkar kuralınca kitabımı listenin en sonu atıvermişken bir önceki biten metro kitabımın yerine iltimas geçerek okumaya başladım.

Okudukça anladım ki  bu kitabın gerçekten Mad Men dizisiyle falan alakası yok aslında gerçek Amerikan reklam dünyasına ışık tutuyor. Özellikle 1945 2. Dünya Savaşı sonrası patlayan ekonomik gelişmenin reklamcılık dünyasıyla büyümesini ve o yılların parlak beyinlerini ve ajansların hikayelerini bizlere aktarıyor..

Özellikle meşhur “Ajans Başkanları”nın kimler oldukları, temsil ettikleri ideolojileri, davranış şekilleri, yaptıkları işleri kimi zaman tarafsızca kimi zaman ise acımasızca eleştirerek bir perspektif katıyor dünyamıza..

Her kim ki kendini reklamcı olarak tanıtıyor ise mutlaka bu kitabı okumalı çünkü 1945-1970 arası Amerikan reklam ve ajans dünyasını bilmeden dünyayı ve dünyadaki diğer ajansları izlemek mümkün değil çünkü ilk başta bu işler nasıl evrildiyi anlamak lazım sonrasında geleneksel mecra ile interaktif mecra arasındaki ince nüansı anlayabilmek daha kolaylaşır..

Büyük bir oranda DDB anlatılıyor diyebilirim özellike yaptıkları işler ve ajanstan geçen insanlar tek tek anlatılmış. Benim özellikle kurucu Bill Bernbach’ın felsefesi hoşuma gitti. Ajans’ta çalışacak kişilerde iki özellik arıyormuş; İyi ve Yetenekli olmak DDB’de işe girebilmenin baş kuralıymış o zamanlar..

Bernbach’ın ahlaki kuralları çerçevesinde iyi birisi değilseniz çok yetenekli bile olsanız DDB’de çalışmanızı imkan kılmıyormuş..Şimdilerde iyilik, kötülük gibi kavramlar çok dikkate alınmasa da vicdani ve ahlaki açıdan düzgün bir çalışan olmak iş ve ajans dünyası için ayırt edici olsa gerek.

Meşhur Mad Men karakterimiz Don Draper gibi bir Kreatif Direktör kitapta bulamasak da en azından onu kadar karizmatik adamlarda ve kadınlarda bu dünyandan geçmişler ve bizlere güzel referans alınacak örnekler bırakmışlar..

Şimdi ise dünyamız dijital..Bu dünyanın kodları daha henüz yeni yazılıyor..Tarih her zaman tarih yazıcıları tarihe kazıyacaktır..

**

mad1

IMG_0769 IMG_0772 IMG_0774 IMG_0775 IMG_0776

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın