Sanat

Sakıp Sabancı Müzesi

Yazar : - Tarih : 22/05/13 -  Yorum Yazılmamış

Sakıp Sabancı Müzesi.. İsminden mi, evime yakın olmasından mı bilmiyorum ama hep sevdiğim müzeler arasında olmuştur..

Gelen koleksiyonların ağırlığı popüleritesini arttırsada sadece gelen eserler değil köşkün atları, bahçe düzeni, daimi hat koleksiyonu ufak ama işlevsel yapısı ve en güzeli boğaza nazır manzarası ile yıllardır vakur biçimde boğazın otantik yapısına uygun mimarisi bizi hep önünden geçerken müze olarak değilde atlı köşk olarak anmamıza sebep olmuştur.

Kültürel belleklerimizde önemli yer tutan hem Osmanlı hem Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli ailelerine ev sahiliği yapmış, tarih kokan, ruhu olan bu yapı sadece bir yapı olmakla değil, sanatı, kültürü bizlerle buluşturan işlevini ve önemi kaybetmeyen değerlerimizden biri..

Detaylı tarihini http://muze.sabanciuniv.edu/sayfa/muze-tarihi sitesinden alıntılayarak buraya aktarıyorum;

Müzenin ana binası olan villa, 1927 yılında Mısır Hidiv ailesinden Prens Mehmed Ali Hasan tarafından İtalyan mimar Edouard De Nari’ye yaptırılmış ve Hıdiv ailesinin değişik mensupları tarafından uzun yıllar yazlık konut olarak kullanılmış, kısa bir süre de Karadağ Sefareti olarak hizmet vermiştir.

1950 yılında Adanalı sanayici Hacı Ömer Sabancı tarafından Hidiv ailesine mensup Prenses İffet’ten satın alınan köşk, aynı yıl satın alınarak önüne yerleştirilen Fransız heykeltıraş Louis Doumas’ın 1864 yapımı at heykelinden ötürü “Atlı Köşk” olarak anılmaya başlanmıştır.

Atlı Köşk’ün arazisi içindeki ikinci at heykeli ise, 1204 yılında 4. Haçlı Seferi sırasında Haçlı kuvvetlerince yağmalanan İstanbul Sultanahmet meydanından alınarak, Venedik San Marco kilisesi önüne yerleştirilen 4 attan birisinin dökümüdür.

1966 yılında Hacı Ömer Sabancı’nın vefatından sonra aile büyüğü olan Sakıp Sabancı tarafından sürekli konut olarak kullanılmaya başlanan Atlı Köşk, uzun yıllar Sakıp Sabancı’nın zengin hat ve resim koleksiyonunu barındırmış, 1998 yılında da içindeki koleksiyon ve eşyalar ile müzeye dönüştürülmek üzere Sabancı Üniversitesi’ne tahsis edilmiştir.

Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan Müze’nin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur.”

Müzeyi e-bültenlerinden ve sık sık programı doğrultusunda takip etmeye çalışıyorum, müze ile ilgili değerlendirmelerim gayet olumlu pozitif, en azından benim keyifle gezdiğim, ruhumu rafine ettiğim yerlerden bir tanesi fakat bir önemli hususu da belirteceğim.

Nedense müzelerde fotoğraf çekmek yasak fakat gelin görün ki bu yasağa uyan yok ve yaptırımda çok net değil. Birisi sizi görürse uyarıyor ama arkasını dönünce insanlar fotoğraf çekiyor. Evet fotoğraf çekmek özellikle flaş ile eski resimlere ve tarihi eserlere zarar veriyor olabilir veya başka benim bilmediğim şeylerde vardır fakat bazı müzelerde böyle bir kural yok. Sanatın yaygınlaşması, genç nesille daha çok buluşması adına iyicene araştırıp kuralları koymak lazım, her sergi için flaşlı fotoğraf çekmek zarar verici olmayabilir..

Müzecilerimiz, özel veya devlet fark etmez genç nesli nasıl sanatla buluşturabilirizi daha çok düşünmeli. Teknolojiden korkmayan hatta uygulan genç neslin beklentilerini iyi anlamalı yoksa sadece Dünya sanat tarihinde yeri olan eserleri getirmekle iş bitmiyor.

Size aşağıda Polanya’da Krakow müzesinin teknoloji ile nasıl farkındalık yarattığını, ziyaret ve interaktiviteyi nasıl arttırdığını anlatan videoyu izlemenizi tavsiye edeceğim. Müze, gençleri müzeye nasıl çekerim derken, en iyi yol ol teknolojiyi adapte ederek bulmuş. Eserlerin yanına Arttırılmış gerçeklik videoları koyarak ziyaretçilerin akıllı telefonla bu videoları izlemeleri sağlanmış ayrıca, geleneksel mecralarıda kullanarak sms, ivr’la da bilgilendirme yapmış.. Sonuç mu tabiiki de gençler akın etmiş..

Aşağıda ise fotoğrafladığım bahçe ve özellikle çeşmeleri bulabilirsiniz;

IMG_0089

IMG_0088 IMG_0090 IMG_0091 IMG_0092 IMG_0093 IMG_0094 IMG_0095 IMG_0102 IMG_0096 IMG_0097 IMG_0098 IMG_0099 IMG_0100 IMG_0103 IMG_0104 IMG_0105 IMG_0106 IMG_0107 IMG_0108 IMG_0109 IMG_0110 IMG_0101

 

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , ,

Lütfen Yorum Bırakın