Mimari & Fotoğraf

Şakirin Camisi

Yazar : - Tarih : 31/07/13 -  Yorum Yazılmamış

Şakirin Camisi ile tanışmam caminin açıldığı 2009 yılına rastlar. Çok sevdiğim Dedemin sonsuz ve güzel uykusuna buradan uğurlamıştık..

Ayrı bir önemi oluştu bende bu caminin..Her sene muhakkak dedemin ölüm yıldönümünde mezarına geldiğimde buraya da uğruyorum..Havasını soluyorum, bahçesinde oturuyorum bu seferde hem aynısını yaptım hemde birkaç fotoğrafla ve yazı ile ölümsüzleştirerek..

Cami meşhur Üsküdar semtinde, Kadıköy’e de çok yakın ayrıca bir diğer meşhur Zeynep Kamil Doğum Hastanesine 5 dakika uzaklıkta. Ortaokul yıllarımda İstek Vakfında okurken hep Semiha Şakir isimli okulu duyardım. O yıllardan kalma bir aşinalık var.. Cami’de Semiha Şakir’in çocukları tarafından yaptırılmış.. Güzel bir hayır..

Her ne kadar kubbe formunu bir kilise olan Ayasofya’dan alınsa da geleneksel İslam cami formunda kubbe yer etmiş tam tersi kiliseler ise kubbe formunu bırakmış durumdadır. İlginç bir tezatlığa yer eden bu durum bu cami içinde geleneksel yorumdan çok uzaklaşmadan tasarlanmış.

Camiyi farklı kılan ise bana göre kullanılan malzemeler.. Malzeme bilimi gene ön plana çıkmakla beraber bir mimar için malzemeyi çok iyi bilmek ve yerinde kullanmak esas farklılığı ve tasarımsal harikuladeyi yaratmakta çok güzel bir enstrüman.

Dışı kadar içi de çok hoş tasarlanmış hele ki mihrap ve minberi görünce gerçekten insanın içini hoş bir seda kaplıyor.

Eski ve huşu dolu camilerimiz yanında böyle güzel bir üslup ile tasarlanmış bu camiyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. İnancınız doğrultusunda bir namaz kılmanız bile içinizdeki hoşluğu ve sedalığı arttırabilir.

**

IMG_0550

IMG_0532 IMG_0533 IMG_0534 IMG_0535 IMG_0549 IMG_0547 IMG_0546 IMG_0544 IMG_0536 IMG_0538 IMG_0537 IMG_0543 IMG_0540 IMG_0539 IMG_0545

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , , ,

Lütfen Yorum Bırakın