Yaşam

Webit 2013

Yazar : - Tarih : 14/11/13 -  Yorum Yazılmamış

Istanbul’dan gene bir müthiş bir kongre geçti..

Webit kongresi bu sene 2. kez İstanbul’umuzda yapıldı.

Dijital dünya, telekom, big data, e-ticaret, start-up’lar, liderlik üzerine oturumlar, networking aktiviteleri gibi sayısız şeyi 2 güne sığdıran ve yaklaşık 103 ülkeden yaklaşık 8.000 kişinin katıldığı bu organizasyon görülmeden olmazdı..

Tabii bireysel katılım yapmak biraz tuzlu olsa da sağ olsun Hürriyet’in blog platformu Bumerang imdadımıza yetişti de bizde görebilme şansına eriştik.. Tabii sektör içinden gelmem davetiye kazanmama yardımcı oldu.Teşekkür ediyorum Bumerang ekibine bizleri doğru aktivitelerle buluşturdukları için.

Öncelikle Haliç Kongre Merkezinden bahsetmek istiyorum. Yeri çok güzel aşağıda fotoğrafları göreceksiniz, insanlar oturum yerine Haliç’in güzel havada tadını çıkardılar ama ulaşım çok rahat fakat akustik çok kötüydü gerçekten ya da ses düzeni yani bazen konuşmaları takip etmekte zorlandım yani sonuçta ana dilim İngilizce değil ve her denileni anlayamayabilirim ama bazı insanlardan da duyunca sorgulamak gerekli.. Bu tarz enternasyonel ortamlar için çok önemli!!

Ben genelde Digital Marketing & Innovation Conference ajandasını takip ettim. Gayet güzel oturumlar oldu, Avrupa TechCrunch editörü olan Mike Butcher çok iyiydi.. Acayip komik bir adam. Start-up sunumlarını çok güzel yönetti ve salon acayip kalabalıktı.

Bol bol notlar aldım, eve geldiğim zamanlarda gözden geçirince gerçekten katılımın önemini anlıyorsunuz.. Ayrıca twitter sağ olsun tweet wall sayesinde oturumları takip etmek inanılmaz kolay :)) Atılan tweetleri bile okumanız bile gitmek kadar olacaktı neredeyse.. Kaçırdım derseniz atılan tweetleri okumanız yeterli..

Bu gibi konferanslar genelde insanların network yapabileceği yerlerdir. Zaten tüm zamanınızı oturumdan oturuma heba ederseniz en önemli şeyi kaçırıyor olursunuz.. Bence %60’a %40 olmalı..Şunu da gördüm ki ilk gün hava güzel olunca ee tabii Haliç manzarası networking çekiciliği ile birleşip insanları birazda olsa oturumlardan uzak tuttu..O yüzden hele ki böyle bir organizasyonda enternasyonel havayı solumakta önemli..

Tabii Hürriyetin blog reklam platformu Boomads’i ziyaret etmeden tanışmadan ve ayaküstü bile olsa iş konuşup toplantı set etmeden olmazdı.. Ayrıca 2 tane stickermı almadan gitmek olmazdı.. Çok güzeller ama ne yapayım :)

Özellikle bahsetmeden geçmeyeceğim; IBM’den Brain Cheng’in “ben çalışanımı nasıl mutlu edeyim ki o da müşteriyi nasıl mutlu edebilsin” tarzı sorusu asıl müşteri memnuniyetinin çalışanlar olduğu bakış açısına bayıldım..

Ve Acer Sosyal Medya ve CRM’den sorumlu başkanı ise; Sosyal Medya sayesinde aldıkları geri bildirimleri kullandıklarını ve müşterilerini dinlediklerini bildirdi. Mesela aldığım tablette kapama tuşu şurada değilde burada olsun şeklinde gelen geri bildirimleri değerlendirip ürünlerinde değişikliklere gittiklerini anlattı. Bence müthiş bir şey, şikayet alacağım diye twitter’a girmeyen firmaları duyunca Acer’ı bu konuda tebrik etmek gerekiyor.. Bardağın her zaman dolu tarafı vardır, tabii görebilene…

Seneye inşallah görüşmek üzere :))

***

webitt

IMG_0939 IMG_0934 IMG_0932 IMG_0930 IMG_0931 IMG_0933 IMG_0929 IMG_0943

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , , ,

Lütfen Yorum Bırakın