Sanat

“Yabancılar”

Yazar : - Tarih : 27/07/13 -  Yorum Yazılmamış

Doğançay müzesini anlatmıştım bir önceki yazımda, okumak isteyenler buradaki bağlantı adresine tıklyabilir => http://www.popartistanbul.com/dogancay-muzesi.html.

Art Suites Gallery ise hemen Doğançay müzesinin yanında, gelmişken bu tarihi ve eski binada konuşlanmış galeriyi ve sergiyi gezmeden dönmek olmazdı..!!

Şafak Deniz Gökduman’nın “Yabancılar” adlı sergisi idi bizi karşılayan..

Figüratif kadın öğelerinin bolca bulunduğu resimler arasında gezinirken, bu resmedilen kadınlar gerçekten yabancı mı yoksa hepimizden birileri olabileceği düşüncelere daldım gittim..

Hem korkulan, hem sevilen hem de bir meta öğesi şeklinde hamur verilmek istenen “kadınlar” di.

(Karışılan, karışılan, karışılan) devamlı ne yapması gerektiği bildirilen günümüz sade ve güzel kadınları aklıma geldi sergi boyunca..

Fazlasıyla politik fakat bir o kadar sadelikle çarpıyordu yüzümüze bu gerçekleri..Genelde sergileri gezerken kendi öznel ve nesnel gözlüklerimi takarım, yazarın ne hissettiğini değil kendi varlığımın ve bilinçaltımın ne hissettiğini önemserim..Burada da bunu yaptım aslında fakat yazarın hissettiği gerçeklerden çok uzak olduğunu düşünmüyorum.

Bu sergide gezerken renkli, canlı, ve sade kadınların aslında susarak bizlere mesaj vermek istediğini düşündüm.

Sergi bitiminde daha inceden ve derinden düşünerek artık toplum ortak bilincimizde bir yenilik ve değişilik yapmanın zamanı gelmemiş miydi, geç mi kalıyorduk acaba sorularıyla tekrar İstiklal Caddesinin kalabalığına karışmıştım bile..

Ressamı kutluyorum, gerçekler gösterilmeli, hasır ve sümen altı edilmemeli..!!

***

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Galeri: Art Suites Gallery =>http://www.artsuitesgallery.com

Etiketler: , , ,

Lütfen Yorum Bırakın