Mimari & Fotoğraf

Zeytuni

Yazar : - Tarih : 08/04/13 -  Yorum Yazılmamış

“Zaitunay” olarak yazılsa da herkes Zeytuni diye okumakta.. Beyrut gitmeden önce herkesin tavsiyesi idi mutlaka Zeytuni koyunu görmem ve uğramam konusunda…

Aynen denileni yaptım. İlk olarak gece geçmiştim ve kendimi bir anda Dubai veya Hong Kong’da zannettim.. Havalanından gelirken ki atmosfer adete kaybolmuş görüntüsü verirken, Zeytuni ise modern bir kente gelmiş havası estiriyordu..

Daha sonraki gün uzun yürüyüşlerimizin sonunda akşama doğru tekrar gelmiştik Zeytuni’ye.. Güneşin kızıllığı ve batmasına bir saat kala kendimizi İtalyan Salmontini Riva’nın geniş ve ferah koltuklarına bırakıp, denizden gelen hafif rüzgarın tatlı serinliği ile Dry Martini ve Mojitolarımızı güneşi batırarak içmiştik..

Gerçekten de susayan bedenimize çok iyi gelmişti..

Çok büyük bir marina veya koy değil ama akıllaca tasarımla hem yürüyüş yapmak hem de güzel havada yemek yemek, bir şeyler içmek için çok ideal, işlevsel ve modern.. Aslına bakarsanız Beyrut’un buna fazlasıyla ihtiyacı var diyebiliriz çünkü bir kaç otelin roof”u dışında sokakta ve denizin kyısında oturacak çok fazla cafe ve restaurant yok, bu eksikliği deniz kıyısında Zeytuni çok güzel kapamış..

İstanbul’da deniz kıyısında oturunca doğal olarak Beyrut’ta böyle bir yer bir İstanbulluyu mutlu edecek güzel bir rekresyon alanı diyebiliriz..

Mimarı açıdan ise Soliderin denize açılan kısmı yüksek binalar ve marina ile bir bütün olsa da kanımca aşırı modern kalmış diyebilirim. Çünkü Beyrut’un kendine özgü mimarisinin yanında epeyce modern ve gelenekselden kopuk.. Biraz daha geleneksel mimariyi eklemlemek suretiyle daha bütüncül ve uyumlu bir yapı bütünü yaratılabilirdi..

Her ne kadar aşırı modern desekte Steven Holl Architecs ve Nabil Gholam Architecs mimarlık büroları işlevsel bir yapı ortaya çıkartıp fazlasıyla çekici bir yer yaratmışlar..

***

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yazı ve Fotoğraflar: Yiğit ERTEM

Etiketler: , ,

Lütfen Yorum Bırakın